Jesteśmy przekonani, że w znacznej większości ludzie, w działaniach których dostrzegamy nadmiar egoizmu, wcale nie kochają siebie. Ludzie, którzy poniżają innych, wykorzystują ich i krzywdzą w ten sposób kompensują poczucie własnej niższej wartości i z miłością własną niewiele mają wspólnego. Osoby, które czują się gorsze, nie kochane i nie kochające samych siebie często obnażają słabości innych, by w ten sposób poczuć większą moc i zadowolenie z siebie. Paradoksem jest częsty zarzut wobec takich osób iż kochają tylko siebie – jest wręcz odwrotnie.

Najdobitniej problem miłości własnej zaakcentowano w Przykazaniu Miłości, które Jezus uznał za najważniejsze: „Będziesz miłował Pana Boga … a bliźniego swego, jak siebie samego”. Przykazanie to w oczywisty sposób ukazuje, jak ścisła zależność istnieje pomiędzy miłością własną, miłością do drugiego człowieka oraz  miłością do Boga.  Ileż warta byłaby miłość kogoś, kto nie kocha sam siebie? Zanim pokochasz bliźniego, zanim pokochasz Boga pokochaj samego siebie. Bez miłości własnej, miłość do bliźniego nie jest możliwa, a miłość do Boga nie jest pełna. Aby móc pokochać siebie, odpowiedz sobie na pytanie: „czego w sobie pokochać nie potrafię?” Spójrz w lustro i … nie krytykuj siebie, swego wyglądu zewnętrznego, lecz zajrzyj głębiej, wymień swoje imię i powtórz kilka razy „kocham Cię”.  Pomyśl o sobie ciepło – jesteś niepowtarzalną istotą w całym Wszechświecie, zasługujesz na miłość. Po kilku próbach powinno się udać.

Wielu popełnia błąd szukając miłości przez znaczną cześć życia, zamiast zająć się usuwaniem wszystkich blokad, które stworzyli. Nie należy decydować się  na kogokolwiek, byle z kimś być. Uświadomcie sobie swoje możliwości. Sporządźcie listę cech (zamówienie do Pana Boga), które chcielibyście mieć w waszym związku. Rozwińcie je w sobie, a tym samym przyśpieszycie przyciągnięcie odpowiedniej osoby.

Miłość leczy nas i innych, wzmacnia odporność organizmu, dodaje energii, świadczy o jakości naszego życia, daje poczucie bezpieczeństwa, przynosi ulgę w bólu, szanuje wolność naszą i wszystkich ludzi. Przeciwieństwem miłości jest obojętność, skłonność do osądzania innych, nietolerancja i chowanie urazy w sercu. Najsilniejszym uczuciem, dzięki któremu możemy żyć i czuć się dobrze jest kochanie kogoś i bycie kochanym. Bez tego uczucia nie tylko nie rozwijamy się, ale usychamy i więdniemy. Dawajmy miłość i nie wahajmy się jej przyjmować. Miłość nic nie kosztuje. Zasługujemy na nią choćby dlatego, że jesteśmy, kim  jesteśmy: godnymi miłości i wspaniałymi ludźmi. Pamiętajmy:  nigdy nie jest za późno, by powiedzieć, że się kogoś kocha.

Na zakończenie piękne słowa o miłości:

„Nie ma trudności, których miłość nie mogłaby pokonać. Nie ma choroby, której miłość nie mogłaby uleczyć. Nie ma drzwi, których miłość by nie otwarła. Nie ma zatoki, nad którą miłość nie wybudowałaby mostu. Nie ma muru, którego miłość nie mogłaby zburzyć. I nie ma grzechu, którego miłość nie mogłaby odkupić.  To bez znaczenia, jak głęboko zakorzenione są kłopoty, jak beznadziejnie wygląda sytuacja, jak bardzo sprawa jest zawikłana, jak wielki jest błąd. Miłość zaradzi temu wszystkiemu. I jeżeli będziesz mógł kochać wystarczająco silnie, będziesz najszczęśliwszą i najpotężniejszą osobą na świecie”.

 

Życzymy wspaniałych miłosnych  uniesień!

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.